Práce
25. září 2019 4 minuty čtení

10 tipů, jak získat práci v IT

V dnešní době jsou možnosti zaměstnání takřka neomezené. Volných pracovních míst je stále dostatek a nezaměstnanost je na historickém minimu, takže pokud budete chtít v průběhu let změnit obor nebo se začít věnovat něčemu „lepšímu“, nikdo vám v tom nebude bránit. V posledních letech se velké popularitě dostávají zejména zaměstnání v oboru IT a všeobecně práce s počítačem, protože oproti ostatním druhům prací přináší toto zaměření řadu benefitů. Vše se dá například provádět z pohodlí domova, nijak zvlášť se fyzicky nenadřete a navíc můžete počítat i s poměrně štědrým finančním ohodnocením. Jak ovšem snovou práci v IT najít? To vám poradíme v následujících řádcích.

 1. Zkuste internetové vyhledávače práce
  Jelikož se zaměstnání v oboru IT provozují na počítačích, stejně byste měli přistupovat také k hledání samotné práce.
 2. Pracujte nejdříve brigádně, ať získáte zkušenosti
  Žádný učený člověk z nebe nespadl a ne každý absolvent školy či prostý samouk se zápalem pro věc hned na začátku zvládne plné pracovní nasazení. Navíc mu bez praxe jen velmi malé procento firem dá příležitost ukázat, co v něm vlastně je. Proto nejdříve hledejte IT brigády nebo stáže, kde se vám dostane praktického vzdělání v oboru a zároveň referencí, které vám následně pomohou najít práci na plný úvazek.
 3. Ptejte se všech a všude, za to nic nedáte
  Kvalitní práce vám rozhodně nespadne jen tak do klína, musíte jí vyjít naproti. Proto se ozývejte klidně na každý inzerát, který uvidíte. Ptejte se i svých známých, jestli jim práce IT něco neříká a nevědí, kde by o vás mohl být zájem. Vždycky platí, že na každých deset neúspěchů se jednou povede najít někoho, kdo o vás projeví zájem.
 4. Neberte si na začátek příliš velké sousto
  Většina lidí se prakticky od začátku vidí v nějaké velké společnosti na vysoké pozici, kde čekají snové peníze za minimum práce. Tak to ovšem v praktickém životě nefunguje. K lepším mzdovým podmínkám či volnější pracovní době se musíte dopracovat. Proto nejdříve hledejte pozice nižší, odkud se můžete později přesunout výše, jestli vám obor bude sedět.
 5. V malých městech na vás štěstí nečeká
  Obor informačních technologií je sice v dnešní době poměrně rozsáhlý, stále ovšem nepronikl do menších měst nebo vesnic. Společnosti zabývající se danou problematikou většinou sídlí ve velkých městech, takže hledání IT práce v Praze je zřejmě tou nejjednodušší variantou, jak volnou pracovní pozici odpovídající vašim kvalitám můžete naleznout.
 6. Neustále se vzdělávejte, technologie se pořád rozvíjí
  Abyste zůstali pro společnosti po celou dobu svého působení v IT zajímaví, určitě se vyplatí neustále myslet na dostatečné vzdělání. Obor IT je jedním z nejrychleji se rozvíjejících zaměření světa a proto i vy musíte být pořád ve střehu a v obraze.
 7. Nenechte se odradit prvním neúspěchem
  Je jasné, že ne všechny společnosti vámi budou nadšené a naopak. Pokud tedy vaše první zkušenost s IT oborem dopadne katastroficky, nedělejte si z toho příliš těžkou hlavu. Určitě dříve nebo později narazíte na mnohem lepší zaměstnání.
 8. Zkuste pracovat na vlastní pěst
  Samozřejmě nemusíte být pouze zaměstnancem velké společnosti. Můžete si klidně založit živnostenský list a začít podnikat pod svým jménem. Pravda, že tato cesta je o něco složitější. Výsledek však skutečně stojí za to.
 9. Máte dobré nápady? Rozjeďte vlastní společnost
  Samozřejmě můžete zajít ještě dál a jestli máte hlavu plnou nápadů, založení vlastní společnosti je tou nesvobodnější variantou ze všech. Nese to s sebou určitá rizika, ale také benefity.
 10. Pište i společnostem, které momentálně nikoho nehledají
  Pokud se vám momentálně nedaří najít žádný inzerát s prací v IT oboru, můžete zkusit jednat na vlastní pěst. To znamená, že konkrétním společnostem se ozvete sami, což sice nemusí vynést pohovor, ale alespoň se o vás a vašem zápalu bude vědět. Když se poté místo uvolní, budete první, komu se ozvou.

Číst další články na téma Práce