Motivace
20. září 2019 3 minuty čtení

5 zásad, jak napsat kvalitní CV

Hledání zaměstnání ve svém životě absolvuje každý člověk minimálně jednou. Samozřejmě, že většina lidí vymění kabát hned několikrát, protože než se dostanou skutečně k tomu, co je uspokojuje, musí ujít ještě dlouhou cestu. V případě, že momentálně hodláte změnit působiště nebo chcete zaujmout zaměstnavatele zcela poprvé, určitě byste se měli zaměřit zejména na tvorbu životopisu, který je pro další pokračování naprosto stěžejní. Dnes si totiž zaměstnavatelé vybírají kandidáty právě na základě zaslaných CV, takže pokud v tomto směru nezasvítíte, můžete zbytečně přijít o možnost nastoupit do vysněné práce a možná nabídka práce se vám hodně zúží. Jak by měl takový životopis vypadat? To vám vysvětlíme v následujících řádcích.

Dejte si pozor na pravopisné chyby

Není žádným tajemstvím, že gramatika celá velkému procentu obyvatel České republiky velké problémy. Opravdu nemusíte být spisovatele po vzoru Alexandra Dumase, ale dokázat sesmolit alespoň krátký text bez chyb by měl zvládnout naprosto každý. Pokud navíc váš potenciální zaměstnavatel uvidí, že píšete životopis jako dítě v předškolním věku s nezájmem o měkké či tvrdé i/y, zřejmě vás do užšího výběrového kola nepozve. A proč taky zval někoho, kdo si po sobě neumí přečíst informace o vlastním životě, že?

Vyzdvihněte své dosavadní zkušenosti, které jsou důležité

Pokud za sebou máte nějaké zkušenosti, které váš osobní vývoj zásadně ovlivnily, nebojte se je v životopisu vyznačit tučně. Na druhou stranu v závislosti na volbě povolání můžete vynechávat nepodstatné informace. Kupříkladu vítězství v regionálním pojídání koblih z roku 1977 vám k lepší práci rozhodně nepomůže. Profesní životopis by se měl opírat hlavně o zkušenosti, které vám pomohou v novém zaměstnání.

Pište stručně a přehledně, jinak životopis nedočtou do konce

Tohle je také velice důležitá zásada, které byste se měli bezpodmínečně držet. Hodně lidí má tendenci se při tvoření životopisu rozepisovat do zdlouhavých vět, jimiž chtějí dát společnostem najevo, že mají velkou slovní zásobu. Jenže to ve výsledku nikoho opravdu nezajímá. Firmy se chtějí dozvědět o vašich zkušenostech a čím stručnější strukturovaný životopis bude, tím více informací si o vás zapamatují. Ideální životopis by měl být přečtený do 20 sekund, avšak s maximálním informačním přínosem.

Možná vám zdůraznění tohoto pravidla přijde jako hloupost, ale divili byste se, kolik lidí si v životopisech o své minulostí vymýšlí. To se pak samozřejmě projeví v praxi, protože na vás nedostatečné znalosti budou okamžitě znát. Nabídky práce v Praze například vyžadují specifické znalosti a pokud je nemáte, fatálně pohoříte. Pište tedy pravdu a budete si jisti, že vás nic nemůže překvapit.

Vynechte osobní popisy

Potenciálního zaměstnavatele skutečně nezajímá vaše váha, výška ani objem pasu. Stejně tak nepotřebuje vědět, jestli věříte v Boha (pokud nechcete být farářem) nebo jakou barvu mají vaše oči. Těmto popisům se tedy vyhněte.

Číst další články na téma Motivace