Práce
10. září 2019 3 minuty čtení

Co obnáší práce grafika a lze jí vykonávat jako freelancer?

Dnešní pokročilá doba je jako stvořená k hledání práce ve stále se rozvíjejících oborech, které na rozdíl od všech předešlých nabízejí dostatečné množství osobní svobody a také možnost pracovat na něčem výjimečném, kde se navíc fyzicky nijak neunavíte. Většina těchto činnosti se pak dá vykonávat pomocí počítače či internetu, takže je vám s trochou štěstí umožněna i práce z pohodlí domova. Je ovšem tento způsob získávání peněz efektivní? Může se například grafik uživit jako živnostník na volné noze? Na to se vám pokusíme odpovědět v průběhu tohoto článku, takže určitě pokračujte ve čtení k následujícím řádkům.

V čem vlastně spočívá práce grafika?

Grafika jako taková je velice zajímavá a atraktivní co se pracovních příležitostí týče. Společně s programováním tvoří také hlavní duo profesí z oblasti IT, které se těší největší pozornosti potenciálních zaměstnavatelů. Pod pojmem „grafika“ se ovšem neskrývá pouze práce s Photoshopem, jak si mnozí lidé dodnes myslí. Grafik se může věnovat DTP a tisku, kde využije své znalosti vektorové a 3D grafiky. Dále se může zabývat například tvorbou reklam v novinách, internetových magazínech, časopisech, ale také reklamních cedulí, jenž denně vídáme na ulicích.

Grafici se uchytí také ve filmovém či animačním průmyslu. Mohou též vytvářet videoklipy nebo počítačové programy. Může se také úplatnit jako takzvaný web designér, jehož práce je spravování webových stránek z hlediska provedení. V neposlední řadě musíme zmínit také možnost zaměření grafika jako umělce, který se může dostat až do fotoateliérů. Možností má grafik jako takový skutečně mnoho.

I na volné noze se jako grafik můžete uživit

V úvodním odstavci jsme za vás položili otázku, jestli se grafik může život na volné noze coby živnostník. Odpověď je jednoznačně ano, ačkoli cesta k tomuto cíli je mnohem složitější. Grafické práce na volné noze totiž v začátcích neposkytuje výhodu v podobě stálého měsíčního příjmu. Pokud jste se na trhu živnostníků ocitli poprvé, nemáte ještě utvořené žádné kontakty a jste plně odkázáni na vlastní hledání, což může trvat třeba i několik týdnů.

Když ovšem nějakou první dlouhodobou spolupráci konečně, pak už se všechno začne pomalu přesouvat do lepších kolejí. Nabídka práce pro grafiky je skutečně pestrá a právě díky tomu můžete inzerátů poptávajících externí pracovníky v daném oboru najít opravdu mnoho. Samozřejmě, že ne všechny vás musí zaujmout. Nicméně práce na volné noze je dobrá v tom, že můžete kdykoli skončit a domluvit se na práci pro někoho jiného. Navíc budete pánem svého času a svoboda, kterou tak získáte, je naprosto k nezaplacení. Freelancer si může stanovit počet dní i hodin, které chce v rámci jednoho týdne věnovat práci. Stejně tak si může odjet na dovolenou, kdy se mu zlíbí. To zní dobře, co říkáte?

Číst další články na téma Práce