Motivace
05. dubna 2021 4 minuty čtení

Digitální nomádství je stále „in“

Digitální nomádství je rok od roku populárnější. I v letošním roce chtějí lidé více svobody a flexibility, aby se jim podařilo docílit idylické rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Nové způsoby vzdálené spolupráce redefinují způsob, jakým lidé přemýšlí o své kariéře a o cestování – neustále se posouvají hranice toho, co je a není možné.

V dnešní době je životní styl nazývaný „digitální nomádství“ na vzestupu. Digitální nomád je člověk, který se neomezuje na konkrétní místo práce a je schopen samostatně pracovat odkudkoliv, protože k práci mu stačí technologie a internet. Svým projektům se věnuje denně, zároveň u toho zvládá cestovat a objevovat svět.

Nomádi jsou produktivnější

Předpokládá se, že do roku 2035 vzroste počet digitálních nomádů na celou miliardu. Studie Stanfordovy univerzity z roku 2017 poukázala na to, že lidé, kteří pracují vzdáleně, jsou ve skutečnosti o 13 % produktivnější než jejich kolegové v klasických kancelářích. Zároveň nomádi méně čerpají z fondu volných dnů, tzv. „sick days“.

Průzkum odhalil, že téměř čtvrtina (23 %) vzdálených pracovníků je ochotná pracovat přesčas, aby dokončili zadané úkoly.

Počet pracovních míst pro digitální nomády se letos ve Velké Británii zvyšoval o 8 % měsíčně (zdroj: Joblift); nejvíce jsou poptávaní vývojáři a programátoři (20 %), hned poté konzultanti (8 %) a zpracovatelé dat (6 %). Společnosti se snaží přizpůsobovat novým požadavkům a trendům, nabízí vyšší úroveň flexibility, aby přilákaly, udržely a zapojily zaměstnance.

Rostoucí komunita

Životní styl digitálních nomádů ukazuje novou dimenzi života a otevírá zajímavé příležitosti, které by při tradičním pracovním zapojení nebyly možné. Přestože jde o poměrně nové téma, stále na sebe poutá hodně pozornosti, hlavně lidí, kteří chtějí něco udělat se svým životem a změnit jej k lepšímu.

Každý rok roste počet festivalů, konferencí i workshopů věnovaných digitálnímu nomádství. Při nich se setkávají lidé s podobným myšlením, spojují se a sdílí užitečné tipy. Vytváří novou globální komunitu, která staví na přátelství a vzájemné podpoře.

Digitální nomádi jsou různorodá skupina, kterou nedefinuje věk, pohlaví ani socioekonomické podmínky. Téměř jedna třetina (31 %) jsou ženy a více než polovina (54 %) je starší 38 let (zdroj: MBO partners).

Ideální země pro digitální nomády

Nomádi si mohou vytvořit pracovní rutinu, která jim vyhovuje (místo starých pracovních struktur, na které se musí adaptovat nově příchozí ve velké korporátní firmě). Tím docílí plného využití svého potenciálu. Kde se digitálním nomádům daří?

Bali

Nejzápadnější ostrov Malých Sund, ležící mezi Lombokem a Jávou, zláká většinu digitálních nomádů svým klidem a krásou. Má téměř všechno, co si lidé pracující vzdáleně mohou přát. V posledních letech zde vznikly co-workingové prostory a sdílené kanceláře. Cena za slušný internet odpovídá jeho kvalitě a možnosti bydlení jsou rozmanité. Nomádi mohou žít na pláži a po práci se oddávat večerním párty, nebo zvolit skromnější život. V každém případě Bali inspiruje a baví, a pokud zrovna člověk nemusí dokončovat projekt, může se vydat na průzkum okolních ostrovů nebo měst.

Thajsko

V Thajsku se etablovala komunita expatů a digitálních nomádů a vzniklo mnoho příležitostí pro práci v technologiích. Města jako Čiang Mai jsou oblíbenou základnou nomádů, kteří tu díky nízkým životním nákladům bydlí na dobré úrovni, jedí vynikající jídlo a bez starostí užívají co-workingová centra.

Česká republika

Praha je dlouhodobě na vrcholu žebříčku měst, která digitální nomádi vyhledávají. Historické ulice a romantická atmosféra, dostupná veřejná Wi-Fi, co-workingové prostory a spousta kaváren, které v hlavním městě rostou jako houby po dešti – to všechno okouzluje podnikatele i nomády. Životní náklady jsou prý nižší, než je evropský průměr.

Portugalsko

Portugalsku nechybí pláže se zlatým pískem ani skvělé jídlo a nádherná krajina. Proto je tato země jednou z nejčastějších oblastí, kam se digitální nomádi uchylují. Lisabonský internet je rychlý a levný a komunita nomádů nováčky rychle přijme mezi sebe.

Estonsko

Rodiště Skypu je technologicky vyspělá země, která se o své nomády stará. Jako první na světě vydala vízum určené pro digitální nomády. Také vyhlásila, že internet je základní lidské právo. Proto nikoho nepřekvapí, že Wi-Fi je všude zdarma (včetně lesů a pláží). Životní náklady jsou v Estonsku průměrné, zato nájemné a doprava spíše nižší.

Digitální nomádi jsou často inspirací pro mnoho pracujících, kteří touží po flexibilnějších pracovních podmínkách.

Číst další články na téma Motivace