Práce
15. října 2019 2 minuty čtení

Front-end developer HTML

Chtěli byste si umět lépe představit, co obnáší práce front-end developera HTML? Anebo velmi často narážíte na pracovní nabídky z oblasti IT, které hledají právě back-end či front-end developery? V tom případě je zcela namístě si v těchto pojmech udělat pořádek a seznámit se s nimi. Anglické spojení front-end v překladu znamená „přední konec“. Pokud hovoříme o vývojových procesech v IT, tak jde o ty části aplikace či programu, které jsou „v popředí“. Blíže se definici front-endu věnujeme v textu Back-end, nebo front-end developer.

Kdo je front-end developer HTML?

Za pomoci front-end vývojářů se zhmotňují věci, které jsou vidět a jsou tedy v popředí samotných webů a aplikací. To platí zejména v HTML, což je ukázková front-endová technologie. HTML je značkovací jazyk, který udává strukturu a také formu textu pro samotné webové stránky. V HTML jazyce si umíme představit například tagy jako <h1> </h1>, s jejichž pomocí můžete udělat nadpis první a každé další úrovně. Tyto změny, ke kterým v HTML jazyce dojde, se promítnou na samotné obrazovky uživatelů, a proto mluvíme o front-endových procesech. HTML totiž funguje na klientovi, respektive přímo v prohlížeči, který jej může přímo interpretovat samotným uživatelům.

V čem spočívá práce front-end developera HTML?

Front-end developer HTML je především programátor, který vyvíjí webové stránky a webové aplikace. Ze všeho nejčastěji používá tedy již zmíněný HTML jazyk, ale také například JavaScript anebo CSS. Rovněž definuje rozmístění a také kontext samotného obsahu a velmi často jeho práce přesahuje do UX designu.

Jak můžeme front-end developera HTML také pojmenovat?

  • web designér
  • kodér
  • frontender
  • htmler

Hlavní úlohou front-end developera HTML je především to, aby stránky vypadaly co možná nejlépe. Je samozřejmě jasné, že to, co vypadá hezky, prodává. Dobře vypadající webové stránky přilákají daleko více lidí než odfláknuté webové rozhraní nebo generická šablona, které se dají pořídit zcela zdarma.

Co je hlavním cílem front-end rozhraní?

Hlavním cílem front-endového rozhraní, které vývojář buduje, je zejména vytvořit jasné, přehledné a také rychlé stránky, které budou pro samotné uživatele dobře přístupné a budou obsahovat důležité informace.

 

Číst další články na téma Práce