Motivace
07. května 2020 5 minut čtení

Home office jako životní styl, který není pro každého

Digitální nomádi, flexibilní pracovní doba, home office… Společnosti vycházejí novým trendům a potřebám zaměstnanců vstříc a „virtuálních“ pracovníků přibývá – koneckonců díky technologiím můžeme pracovat kdykoliv a odkudkoliv. Práce na dálku má zkrátka výhody pro zaměstnance i pro zaměstnavatele. Home office je nový životní styl, ale jako takový může být pro někoho i nezdravý. V posledních měsících práce z domova zintenzivnila a ukázalo se, že nejde o univerzální řešení, které by uvítal každý.

Žijeme ve skvělé době – můžeme se sbalit, zaklapnout notebook, zabalit ho do tašky a druhý den ráno můžeme „dělat byznys“ z pláže na Filipínách. To je ovšem jen teoretický předpoklad, který značně romantizuje dnešní fenomén práce na dálku. Ve skutečnosti je zapotřebí obrovská disciplína a důkladné rozložení času, a pro člověka, který byl dosud zvyklý na kancelářský režim, může být dokonce práce na dálku velice neefektivní. Podívejme se na nejčastější problémy, které práce na dálku přináší.

Kancelářský život

Snad všichni jsme za normálních okolností součástí pracovního kolektivu, kde jsou určitým způsobem rozloženy funkce a role. Každý vykonává svou část práce a v jistých bodech se tyto části protínají. Často se potřebujeme domluvit s kolegou, který zajišťuje podklady nezbytné k dalšímu postupu. Ideálním způsobem je „dohodnout se“. Je samozřejmě daleko jednodušší naklonit se k vedlejšímu stolu a okamžitě zjistit, jaký je stav projektu.

Během práce na dálku musí být ale všechno dokonale sladěné, jinak se často přistihnete, že čas trávíte tím, že neustále obvoláváte a obepisujete členy týmu, kteří něco nedodali nebo jste si nerozuměli v zadání. Vzájemnou spolupráci samozřejmě podporuje a usnadňuje řada nástrojů, ale pokud nepatří jejich používání ve vašem týmu k zavedeným postupům, bude kooperace na dálku často váznout.

Vnější vlivy a prokrastinace

Pokud pracujete z domova nebo z filipínské pláže, najdete tisíc věcí, které zaujmou vaši pozornost zrovna v den, kdy máte uzávěrku nebo finální termín odevzdání důležitého projektu. Mnozí lidé se v domácím prostředí neumí soustředit na práci a mají tendenci věnovat se spíš běžným domácím činnostem než plnění pracovních povinností. Pokud chcete pracovat z domova skutečně efektivně, je zapotřebí věnovat práci stejnou pozornost, jako kdybyste seděli v kanceláři. Sednout si s notebookem na klíně k televizi zkrátka není dobrý nápad.

Mezi často zmiňované zabijáky produktivity během práce na dálku patří prokrastinace neboli cílené odkládání plnění povinností a úkolů. To, co byste v kanceláři odbavili během minut, odsunete doma jednoduše „na potom“, což má za následek, že se budete na poslední chvíli snažit vše dohnat nehledě na kvalitu.

Práce, která nekončí

Dalším problémem práce na dálku je dojem, že práce nikdy nekončí. Domácí kancelář je v mnoha případech otevřená nonstop a člověk přestává vnímat rozdíl mezi pracovní dobou a časem na odpočinek – telefon má neustále v pohotovosti, takže v kteroukoliv denní dobu ví, že mu přišel e-mail. Mnoho přehnaně aktivních zaměstnanců má dojem, že musejí okamžitě reagovat, očekávají, že tak budou fungovat všichni, a často se domáhají pozornosti svých kolegů i během jejich volna. 

Proto je zapotřebí jasně stanovit, kdy je čas určený na práci a kdy na odpočinek, který je potřeba pro načerpání nových sil a nezbytný pro získání jistého odstupu od náročné práce. Ideálním způsobem je časový harmonogram, který určí, jakým aktivitám a kdy se bude člověk věnovat.

Technologie

Vzestup práce na dálku umožnily dnešní technologie. Závislost na nich ale může být dvousečnou zbraní. Jak praví Murphyho zákon: „Může-li se pokazit více věcí, bude to ta, která napáchá co nejvíce škody.“ Může jít o výpadek internetu, nefunkční telefon nebo počítač, který nejde zapnout, když máte odevzdat důležitý projekt.

Technologie selhávají, nezálohovaná data se ztrácejí, zálohovaná nejdou obnovit… To jsou věci, se kterými se většina z nás setkala i v kanceláři, ale tam obvykle existuje nouzové řešení v podobě rezervního notebooku nebo vysloužilého telefonu, které vám na přechodnou dobu, ale rychle umožní pokračovat v práci. Proto je pro práci na dálku nezbytné maximálně eliminovat rizika selhání. To znamená důkladné a pravidelné zálohování, v záloze alespoň jeden funkční počítač a mobilní hotspot v pohotovosti.

Ano, nebo ne

Práce na dálku má řadu výhod a home office patří mezi jeden z nejčastějších požadavků uchazečů o práci. Mnozí jej dnes už považují spíše za standard než za benefit. Tento způsob práce ale rozhodně není vhodný pro každého, i když povaha jeho pracovní činnosti nevyžaduje nezbytně, aby byl přítomný na pracovišti.

Firmy by tento způsob práce měly nejprve na přechodnou dobu otestovat a následně vyhodnotit, zda je stejně efektivní, jako když je zaměstnanec „pod dozorem“ v kanceláři. Stejně tak by měl dát zpětnou vazbu zaměstnanec, který by měl umět sám zhodnotit, zda mu takový pracovní režim vyhovuje.

Číst další články na téma Motivace