Peníze
11. června 2020 5 minut čtení

Jak si vybudovat finanční rezervu

Události posledních měsíců ukazují, že potřebu finančního polštáře není radno podceňovat. Řada živnostníků, drobných podnikatelů i zaměstnanců to nyní pocítila na vlastní kůži a železnou rezervu musela využít. Nebylo zbytí. Zároveň ale existují i ti, kdo mají svůj příjem stále ještě zajištěný. Obě skupiny mají jedno společné – nikdo si nemůže být jistý, jak bude jeho osobní situace vypadat po krizi. A proto je namístě s výdaji šetřit. Jak na to? Máme deset užitečných tipů.

Začněte u jídla, neplýtvejte!

Podle statistik česká rodina zbytečně utratí až dvacet tisíc korun ročně za jídlo, které končí v koši. Snažte se tedy nakupovat i vařit tak, abyste všechny nakoupené ingredience beze zbytku využili a spotřebovali. Pomohou vám k tomu plány „jídelníčků“ a nákupní seznamy. Vyvarujete se pak častých a zbytečných návštěv obchodů – a ušetříte peníze i čas.

Udělejte si osobní finanční inventuru

„Čas strávený doma lze v peníze efektivně přeměnit už jen tím, že se odhodláte k řádné inventuře. Začít můžete úplným vyškrtnutím služeb, které nyní nevyužíváte,“ říká Radek Sedlář, šéf retailové sekce banky ING. Mezi ně mohou patřit různá členství, která si měsíčně platíte, třeba v posilovně nebo sportovním klubu.

Projděte si pojistné produkty

Vaše pojistky mohou být zastaralé. Můžete tak pojistku zbytečně přeplácet nebo v horším případě při škodní události zjistit, že je nedostatečná. Aktualizovat pojistky se doporučuje u neživotního pojištění každé dva až čtyři roky. U životní pojistky se obecně doporučuje ji revidovat s každou životní změnou, například narozením dítěte nebo koupí domu. Při změně si nezapomeňte pozorně pročíst podmínky konkrétního produktu.

Využívejte správné produkty

Jestliže jste třeba plánovali zahraniční dovolenou a již na ni máte naspořeno a peníze necháváte ležet na běžném účtu, dříve či později se vám „rozutečou“. Spořicí účet na rozdíl od toho běžného nabízí zpravidla nejen vyšší úročení, ale peníze do rezerv jsou zde navíc oddělené od těch pro denní provoz domácnosti. Zároveň jsou přitom v nutných případech kdykoliv velmi snadno k dispozici.

Pozor na výdaje za telefonní a datové služby

Sledujte konkurenční nabídky, protože většina mobilních operátorů nyní nabízí různé slevy, akce a zvýhodněné balíčky. Proto můžete přejít na nižší tarif, a další nevyužívané služby utlumit či zrušit. Nyní můžete také bez obav svou telekomunikační společnost vyměnit za jinou. Novela telekomunikačního zákona platná od 1. 4. zakazuje účtovat zákazníkům pokuty za předčasnou výpověď. Nevyhovující služby tedy můžete vypovědět okamžitě a nebude vás to stát nic navíc. Projděte si také placené služby a aplikace. Možná objevíte takové, které již dávno nepoužíváte a zapomněli jste na ně.

Ceny nájmů klesly. Využijte toho

Pokud přemýšlíte o změně bydlení, současná situace vám může pomoci část peněz ušetřit. Zároveň ale pamatujte na to, že až se ekonomika znovu nastartuje, ceny se zvýší. Ošetřete si proto v nájemní smlouvě, na jak dlouho vám smluvená cena zůstane a jak vám ji může majitel bytu upravovat.

Šetřete energiemi. Možná je čas změnit dodavatele

Pobytem doma spotřebováváte více energií než za běžného provozu. Možná je teď ten správný čas na změnu dodavatele energií. Zkontrolujte si vaše současné výdaje a k porovnání využijte srovnávacích portálů a recenzí na jednotlivé společnosti. Samotná změna dodavatele je pro spotřebitele pohodlná, jelikož nový dodavatel zajistí celý proces přechodu sám. Sledujte i dobu platnosti smlouvy a fixaci ceny. Ceny energií se poměrně rychle mění a obvykle se nejvíce vyplatí vybrat kratší fixaci v horizontu maximálně dvou let.

Před velkou koupí si dejte čas na rozmyšlenou

Čas trávený převážně doma nás „vyhnal“ do e-shopů. Pozor ale na impulzivní nákupy. Nezbytnost nákupu ověřte tzv. „48hodinovým testem“. Zboží, které vás v danou chvíli zaujalo, si někam zapište anebo jednoduše ponechte v košíku konkrétního e-shopu. Pokud i za dva dny usoudíte, že věc skutečně potřebujete, můžete směle nakoupit.

Vytřiďte a prodejte

Pokud jarním úklidem vytřídíte věci, které již nevyužijete, můžete je přes internet prodat anebo vyměnit za něco užitečného. Zbavit se můžete přebytečného nábytku, hraček po dětech nebo dříve téměř neprodejného oblečení, jelikož řada obchodů s tímto zbožím stále zůstává zavřená. Můžete udělat i dobrý skutek a nabídnout svoje věci zdarma lidem v nouzi.

Na spoření si nastavte trvalý příkaz

Po takto důkladné revizi přesně víte, kolik peněz jste schopni ušetřit. Klíčem k úspěchu je odkládat pravidelně, a hlavně na správné místo. Takto stanovenou částku si proto každý měsíc pošlete na spořicí účet, jakmile vám přijde mzda, nebo si rovnou nastavte trvalý příkaz. Peníze na spořicím účtu jsou v bezpečí – vztahuje se na ně pojištění vkladů až do výše sto tisíc eur, tedy přes 2,6 milionu korun.

Číst další články na téma Peníze