Peníze
04. června 2020 3 minuty čtení

Karanténa skončila i pro peněženky. Češi se vrací do normálu a utrácejí

Po karanténě se vše pomalu uvolňuje, otevírají se obchody a restaurace, Češi zase začínají utrácet. Vracejí se ke svým zvyklostem před karanténou.

V době karantény měli lidé malou chuť utrácet, a také k tomu měli málo příležitostí. Rozšíření koronaviru do Česka během března a následné omezování chodu ekonomiky i volného pohybu lidí se odrazilo ve výdajích domácností. Vůbec nejhlubší deprese z tohoto pohledu panovala koncem března, kdy se výdaje prováděné platebními kartami propadly v meziročním srovnání o 24 procent.

Například v Equa bank v dubnu klesly výběry z bankomatů o více než polovinu. Naproti tomu od poloviny května hlásí banka nárůst výběrů na dvojnásobek. To samé platí u plateb kartou u obchodníků. V době karantény se platby u obchodníků pohybovaly hluboko pod každodenním průměrem, ale v polovině května už se opět vyšvihly skoro na úroveň vánoční horečky. Nejvíce jsme kupovali oblečení a obuv. U České spořitelny platby kartami za oblečení meziročně narostly o 17 procent.

„Návrat Čechů k běžnému transakčnímu chování nás těší – nejen že vidíme, že lidé se vrací k životu, na který byli zvyklí v době před vypuknutím pandemie, ale tím, že začínají ve větší míře nakupovat, pomáhají živnostníkům, firmám a v neposlední řadě celé ekonomice, kterou v České republice táhne domácí poptávka,“ uvedl Ondřej Hák, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Česká spořitelna hlásí od poloviny května nárůst plateb prostřednictvím platebních terminálů, internetových plateb, ale i výběrů z bankomatu. Navýšení činí 9 procent oproti stejnému období loňského roku.

Už se nebojíme, utrácíme

Se zlepšováním epidemiologické situace jsme přestali šetřit a začali jsme utrácet. „To jasně ukazuje, že Češi neupadli do deprese, nezvyšují výrazně míru úspor a neodkládají útraty za zbytné věci,“ řekl hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

Z touhy Čechů nakupovat nejvíce těží prodejci zaměření na domácí klienty. V druhé polovině května meziročně vzrostl počet karetních transakcí na více než dvojnásobek. Podobné to bylo i v prodejnách nábytku a elektroniky. Naopak prodejci zaměření na nedomácí aktivity i klienty zaznamenali strmý propad tržeb. Ten se pochopitelně projevil nejvíce u cestovních kanceláří. Potom také u provozovatelů ubytování.

Dopad na restaurace

Podle analýzy České spořitelny hlásily uzavřené restaurace před otevřením zahrádek pokles o 40 procent. Ve druhé polovině už to byl meziroční pokles „jen“ o 11 procent.

Propad tržeb restaurací, ale i dalších podniků bude bezpochyby větší. Analýza totiž monitoruje jen útraty Čechů, nikoliv cizinců. To s čísly zahýbá, protože hlavně ve velkých městech se cizinci výrazně podílí na tržbách. „Analýza také vychází z údajů o karetních transakcích, a nepostihuje tak hotovostní transakce, které byly v některých odvětvích až dosud zásadní. To, že došlo k poklesu hotovostních transakcí i mezi domácími klienty, lze vyvodit i ze skutečnosti, že v meziročním srovnání klesly výběry z bankomatů o 8 procent,“ uvedla Česká spořitelna.

Utrácení je dobré pro ekonomiku

Pokud domácnosti utrácí, peníze rychle putují do reálné ekonomiky a samozřejmě přispívají k jejímu oživení. „Samozřejmě ještě může přijít sekundární vliv přes korporátní sektor, tedy že rostoucí nezaměstnanost spotřebu opět srazí. Pokud se ale podaří dodávat likviditu prostřednictvím různých programů (COVIDy, kurzarbeit) a podporovat investice, tak by oživení české ekonomiky nemuselo trvat tak dlouho, jak se ještě před pár týdny zdálo,“ uzavřel David Navrátil.

Číst další články na téma Peníze