Práce
09. června 2021 3 minuty čtení

Freelancer – klady a zápory

Být freelancerem, tedy pracovat na volné noze, má své výhody i nevýhody. V současné době, kdy se vlivem digitálních technologií výrazně mění zaběhlé pracovní návyky, už lze řadu činností vykonávat vzdáleně. Firmy jsou otevřenější k tzv. remote pozicím a průzkumy ukazují, že řada společností by se bez externích dodavatelů už neobešla. To je ideální živná půda pro freelancery.

Výhody práce na volné noze

Práce na volné noze má celou řadu výhod, na které se nyní podíváme.

Pánem svého času

Freelancer není vázán pevnou pracovní dobou a může se tak flexibilněji rozhodovat a svobodně si rozložit svůj čas. Řada freelancerů má jako životní styl digitální nomádství – cestují po celém světě a pracují odkudkoliv. Práce na volné noze zkrátka přináší více svobody.

Více peněz

Práce na volné noze umožní freelancerovi si vydělat prakticky neomezeně. Freelancer má obvykle více klientů a může ovlivnit svůj příjem v závislosti na tom, kolik práce dokáže udělat.

Nelze jej propustit

Freelancera nikdo nemůže propustit z práce. Pracuje sám tak dlouho, jak dlouho uzná za vhodné. Je ale standardní, že jsou kontrakty ošetřeny smluvně. Takže freelancera sice nelze propustit, nicméně je v jeho nejvyšším zájmu, aby plnil dojednané podmínky a termíny, protože reputaci má jen jednu. Pokud se u nějakého klienta nepředvede zrovna v tom nejlepším světle, může se stát, že o další zakázku dlouho nezavadí. Lidé totiž rádi sdílejí své zkušenosti – tím spíše ty negativní.

Nevýhody práce na volné noze

Největší rizika se objevují v prvních dvou letech podnikání, a to se týká i freelancerů, kteří jsou u nás nejčastěji vedeni jako OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné). Začátečník může častěji chybovat nebo mít problém se uchytit na trhu.

Nemocenská

Když freelancer onemocní, může to klientovi zkomplikovat situaci, protože freelancera nemá kdo zastoupit. Problémy lze vyřešit správným nastavením termínů a smlouvou.

Freelancer si jako OSVČ může dokonce platit dobrovolné nemocenské pojištění, v jehož rámci má nárok na vyplácení nemocenské, peněžité pomoci v mateřství, otcovské nebo dlouhodobého ošetřovného.

Příjmy nejsou stálé

Práce na volné noze s sebou nese nejistotu v tom, že jeden týden práci nemáte a další týden nevíte, co dřív. Vždy je dobré vytvořit si finanční rezervu a nenakládat si více práce, než dokážete kvalitně odbavit.

Izolace

Při práci z domova se můžete cítit osaměle. Naštěstí dnes existují různá coworkingová centra, kde si můžete popovídat s dalšími freelancery. Řada lidí, kteří pracují na volné noze, si také oblíbila práci z kaváren.

Kdo se může stát freelancerem

Možností a příležitostí práce na volné noze přibývá. Typickými freelancery jsou programátoři, vývojáři, copywriteři, grafici, SEO specialisté, překladatelé a další. To se ale rychle mění a činností, které lze vykonávat odkudkoliv, je dnes víc než kdy předtím.

Číst další články na téma Práce