Práce
20. srpna 2022 5 minut čtení

Jak si vybrat dobrou práci aneb Ať jste dlouho spokojení

Protože je zaměstnanců dlouhodobě nedostatek napříč obory, mohou si lidé vybírat, komu svůj čas věnují. To firmy na jednu stranu nutí si jich více vážit a nabízet jim vyšší finanční ohodnocení i benefity, a pracovníkům to zase dává více příležitostí. Značně se tento trend projevuje také v oblasti informačních technologií, kdy IT zaměstnanci dlouhodobě vydělávají nadprůměrně. Odměny seniorů lze srovnat například s vrcholovými manažery.

Jak poznat, že je čas na změnu zaměstnání

Trh IT práce funguje na jednoduchém principu: vy poskytujete zaměstnavatele svůj čas a vykonáváte pro něj dohodnutou činnost, za což vám poskytuje finanční odměnu. Většina lidí je přitom na své práci závislá, neboť z ní platí bydlení a všechny ostatní výdaje – jinými slovy jde o obživu jak pro ně, tak mnohdy i pro rodinu. Jenomže v momentě, kdy se z toho stane stereotyp, jedná se o počátek nespokojenosti.

Ovšem, ne každému vadí monotónní a ne zrovna dobře placená práce – někomu zkrátka stačí málo a je spokojený – dle průzkumů by však více než 2/3 zaměstnanců rády svou práci změnily. Důvody přitom bývají vždy stejné:

 • nízké finanční ohodnocení, s nímž vycházíte od výplaty k výplatě
 • žádný nebo jen minimální kariérní postup
 • špatná komunikace ze strany vedení
 •  napjaté vztahy na pracovišti
 • čas na práci si nelze rozvrhnout flexibilně
 • pracoviště příliš daleko od domova

Jistě, některé z těchto nedostatků se dají tolerovat a nemusí představovat tak zásadní problém, pokud je všechno ostatní „dle představ“ (nebo alespoň v toleranci). Často se ovšem stává, že se sejde více negativ najednou, což práci doslova otráví. Člověk do ní pak chodí z povinnosti a ne proto, že chce a že ho baví, což se postupně podepíše i na celkové výkonnosti. Když zaměstnanec není spokojený a nedělá svou práci rád, bude tím trpět nejenom on, ale i zaměstnavatel.

TIP WANTED: podívejte se na nabídku IT práce na – Wanted

Co lidem obvykle brání ve změně práce

Ačkoliv by značné procento lidí změnu zaměstnání uvítalo, zůstává i nadále tam, kde je. Zejména mladším lidem to nemusí dávat smysl, je však důležité pochopit mentalitu českých lidí, kteří dobrovolně zůstávají na jednom místě, i když nejsou spokojení. Obvykle za to může nejistota:

 • zdali jim jinde opravdu bude lépe (ať jde o ostatní zaměstnance tak o vedení společnosti)
 • jestli o práci nepřijdou (například ve zkušební lhůtě, zatímco v současnosti už mají smlouvu na dobu neurčitou)

I když nemusí být snadné tyto obavy překonat, jedná se výhradně o psychický blok, který změně brání. Klíčem k úspěchu je tedy tyto nejistoty překonat a chtít se mít lépe. Pochopitelně v rozumných mezích – junior bez zkušeností se například nemůže srovnávat se seniorem s 10letou praxí – přesto však musí být dobře zaplacen a motivován, aby pro něj mělo smysl se v práci dále rozvíjet.

Jak zahájit změnu práce k lepšímu životu

Jakmile si připustíte, že byste skutečně mohli odejít někam jinam, máte to nejtěžší za sebou. Následně si sepište, co vás na současném zaměstnání štve a v jakých směrech byste chtěli něco jiného, lepšího. Poté máte dvě možnosti: 1) zkusit prosadit své požadavky v současné firmě; anebo 2) se podívat po nových pracovních možnostech. V případě, že zvolíte druhou možnost, zkuste:

 • projít pracovní portály: klasika, zamíří na ně každý, ale obvykle své vysněné povolání nenajde. Velmi často na nich opakovaně inzerují „zpátečnické“ firmy bez nápadů, jak současné i nové pracovníky motivovat.
 • oslovit firmy napřímo: že jste nenašli inzerát dle svých představ ještě neznamená, že pro vás nějaká společnost nemá práci. Stačí je oslovit a nabídnout své služby (nezapomeňte připojit správně strukturovaný životopis, abyste více zaujali).
 • založit si profil na LinkedIn: jedná se o obrovskou komunitu, na níž se pohybují zaměstnanci i freelanceři, a zejména pak personalisté. Když si uděláte svůj LinkedIn efektivní, mohou vás oslovovat sami, aniž byste vy aktivně hledali.

Nedílnou součástí změny bude i vybočení ze své komfortní zóny, a to dost možná hned v několika směrech. Kupříkladu budete muset strávit hledáním a absolvováním pohovorů nějaký čas nad rámec své běžné pracovní doby, a to i za cenu, že to nemusí vyjít. Nebojte se ale chtít víc, pokud skutečně máte co nabídnout, firmy to ocení a vynaložený čas a úsilí si mnohonásobně vykompenzujete lepší prací.

Co od zaměstnavatele (ne)požadovat

Pokud pracujete v IT, máte už teď jistotu nadprůměrných výdělků. „Ajťáků“ se dlouhodobý nedostatek, což si většina firem (nejen v oboru) uvědomuje a náležitě si takové zaměstnance hýčká. Finanční ohodnocení i nadstandardní benefity a ústupky vedení tak mnohdy bývají záviděníhodné. Dobrý programátor si například může říct jak o zajímavou odměnu, tak třeba o firemní auto, dny volna navíc, konkrétní počítač, pracovní dobu uzpůsobenou jeho požadavkům apod.

Tohle všechno a mnoho dalšího jsou firmy obvykle bez řečí ochotné splnit výměnou za dobře odváděnou práci, která jí extra vynaložené peníze navrátí. Nesnažte se ale svého postavení zneužívat a žádat nepřiměřeně mnoho, vždy je na místě vzájemný respekt, a při překročení únosné hranice může dojít k nevratné ztrátě důvěry. Jinými slovy: chtějte více, ale vždy v rozumných mezích, které jsou pro společnost přijatelné.

Číst další články na téma Práce