Motivace
10. prosince 2020 4 minuty čtení

Otravná slova a zbytečné fráze, které nepatří do profesního životopisu

Mnoho společností jako Wanted v dnešní době využívá k posouzení životopisů software, který mj. automaticky zredukuje počet žadatelů o práci. To však nemění nic na tom, že by vaše CV nemělo být napěchované vycpávkami a frázemi.

Každý z nás čas od času použije některá z „moderních“ slov. Ale zaměstnavatelé čím dál častěji posuzují nové kandidáty právě podle jejich komunikačních schopností. Některá „cool“ slova a fráze jsou nadužívané a v životopise je uvádí každý, takže ztratily svůj význam.

Staly se z nich obecné fráze, které neodliší jednotlivého kandidáta od tuctů dalších. Prostě jen zabírají místo a připravují náborového manažera o čas. Na což můžete nakonec doplatit, protože na přečtení jednoho životopisu většinou manažer má jen pár vteřin.

Namísto těchto přebytečných slov by uchazeči měli v CV zmínit své úspěchy, a pokud je to možné, spíše je na příkladech ukázat, než je jen popisovat. Když se vyhnete nadužívaným výrazům, můžete tím náboráře zaujmout.

TIP: Na stránkách Wanted se dočtete o startupech

 

Zde je několik slov a frází, které do životopisu nepatří

Telefon, e-mail

Není důvod, proč před své telefonní číslo vkládat slovo „telefon“. Každý pozná, že devítimístné číslo je váš mobil. To samé platí o e-mailu.

„Jsem zaměřen na výsledky“

Namísto konstatování, že vám jde o výsledky, napište o tom, co jste skutečně dokázali a s jakými výsledky.

„Jsem vysoce kvalifikovaný, mám rozsáhlé zkušenosti…“

Použitím těchto frází překvapivě neukážete zaměstnavateli, že jste pro danou pozici vhodnější než jiní kandidáti. Spíše docílíte opaku. Více se soustřeďte na dovednosti a reálné přínosy, které vaším přijetím společnost získá.

„Byl jsem zodpovědný za…“

Nadbytečné výrazy jako „zodpovědný za“ a „kontrola nad“ nebo „povinnosti zahrnovaly“ smažte a vsaďte na jednoduchost. Neskrývejte svou zkušenost a nekomplikujte svůj životopis spojením „byl jsem zodpovědný za školení nováčků“, když můžete stručně a přímo napsat „školení nováčků“.

Zkratky

Vždycky byste měli vypsat celý název organizace a její zkratku pak uvést do závorek. Například „ČNB“ by byla správně napsána jako „Česká národní banka (ČNB)“. Velká písmena se hůře čtou, a když je jimi zaplněná celá stránka, je opravdu těžké se v takové písmenkové polévce vyznat.

„Reference na vyžádání“

Touto zastaralou frází nevědomky odhalíte, že už jste „na trhu“ docela dlouho. Pokud se dostanete na pohovor, o osobní a odborné reference vás požádají. Není třeba o nich psát v životopise.

„Jsem ambiciózní“

Člověk by o sobě v žádosti o práci pochopitelně neuvedl, že je líný, ale nazývat se ambiciózním nedává v tomto případě smysl. Může to vyvolat myšlenku, že sice stojíte o nabízenou pozici, ale že brzy budete hledat způsob, jak postupovat výše, protože nebudete ve své nové roli spokojení. Tím byste zaměstnavatele nepotěšili.

„Jsem týmový hráč“

Kdo by jím nechtěl být? Pokud neumíte pracovat v týmu, tak pravděpodobně žádnou práci nezískáte. Ale používání tohoto výrazu vás neodliší od uchazeče před vámi nebo od toho, jehož životopis následuje po tom vašem. Místo toho uveďte příklad, jak jste ušetřili společnosti čas, peníze či zdroje díky nějakému projektu nebo ve spolupráci s dalšími lidmi.

Microsoft Office

Píšete to vy, píšou to i všichni ostatní. V dnešní době se předpokládá, že máte základní znalost kancelářských aplikací. Pokud neoplýváte expertní znalostí konkrétního programu, nemusíte jej v životopise zmiňovat.

Já, já, já

Snažte se vyhnout zájmenům jako já, můj, my, naše apod. Člověk, který prochází váš životopis, ví, že mluvíte o svých osobních zkušenostech či schopnostech, případně o společnosti, ve které jste pracovali. Není proto nutné uvádět zájmena.

„Úspěšně jsem…“

Předpokládá se, že vše, co zmíníte ve svém životopisu, končilo úspěchem. Netřeba zmiňovat, že jste „úspěšně vedli marketingovou kampaň“ nebo „úspěšně naplánovali roční rozpočet“.

„Jsem upřímný“

Upřímnost je jedna z těch věcí, které musíte ukázat, ne o nich mluvit. Žádný z uchazečů o práci o sobě nenapíše, že není čestný.

Mimopracovní aktivity

Nikoho nezajímá, co děláte ve svém volném čase, pokud to úzce nesouvisí s pozicí, o kterou se ucházíte.

 

Číst další články na téma Motivace