Práce
15. srpna 2022 7 minut čtení

Jak je možné pracovat v IT bez znalosti programování a kódování

I když si pod označením „ajťák“ představí většina nezasvěcených lidí programátora či kodéra, který vytváří stránky, hry nebo třeba aplikace, zdaleka ne všichni pracovníci v IT musí vědět, jak se „píše“. Nabízí se celá řada profesí, jejichž význam je zrovna tak důležitý i bez technických znalostí; a není jich zrovna málo. Jejich finanční odměna může být navíc velmi zajímavá.

HR: recruiter / personalista

Najít opravdu dobrého pracovníka je někdy doslova nadlidský úkol, s nímž si mnohdy neví rady ani ostřílení personalisté. Zejména velké firmy si proto najímají HR manažery, kteří umí v oboru chodit a vědí, co – respektive koho – společnost potřebuje, a kde ho hledat. Takový manažer pak dokáže solidně protřídit uchazeče o práci, a zároveň se sám po nějakých poohlédnout třeba přes sociální sítě nebo ve spolupráci s headhunterem.

O samotném programování přitom moc vědět nemusí (i když je to výhodou), stačí mu základní povědomí. Detaily si pak ostatně stejně řeší vedoucí oddělení, do nichž má „nová krev“ nastoupit. Na významu HR manažera to však neubírá, právě naopak: takový člověk totiž totiž pustí do dalších kol výběrového řízení pouze lidi, kterou mohou být opravdu přínosem a nebudou „plýtvat čas“ ostatních lidí ve firmě.

Projektový manažer

Jedná se o jednu z nejlépe placených pozic v IT, která ačkoliv kódu tolik nerozumí, je v bezprostředním kontaktu s programátory, kodéry, testery i dalšími profesemi. Projektový manažer nicméně chápe podstatu kódování i dalších činností a zaměřuje se zejména na dosahování cílů. K tomu patří i udržování týmu ve správném tempu, operativní rozhodování, vedení pracovníků a jejich motivace, nebo kontrola odvedených činností.

Obchodní zástupci a key account manager

Vytvářet produkt je jedna věc, ale prodat ho je někdy obtížnější, než se na první pohled zdá. Samozřejmě si vás někdy zákazníci najdou sami, spoléhat se na to ovšem nemůžete, a pokud chce firma růst, musí „jít s kůží na trh“. K tomu ovšem potřebuje schopné prodejce, kteří najdou solidního zákazníka a dokáží mu produkt, v případě TipIt software, nejenom prodat, ale také s ním vybudovat vzájemnou důvěru.

Velké hráče a dlouhodobé klienty pak mívají na starost key account manažeři, tedy „manažeři pro klíčové zákazníky“, a zároveň mohou řídit i několik dalších obchodníků. O samotném programování přitom nemusí moc vědět, ačkoliv je potřeba, aby znali komplexně všechny činnosti firmy, pro níž pracují, a dokázali tak klientům objasnit, proč se co dělá. Prací KAM je také nastavování „obchodní politiky“ a příprava obchodních podmínek.

IT architekt

Na pozici se dostávají zejména zkušení pracovníci, jejichž cílem je „převádět požadavky na design v realitu“. K tomu potřebuje mít silné manažerské schopnosti a pozici v organizaci, neboť právě ve vedení lidí, projektů a jejich propojování spočívá jeho hlavní práce. Pozice IT architekta je velmi komplexní a různorodá, což z ní dělá na jednu stranu nestereotypní funkci, ale zároveň hodně náročnou; proto ji často dělají lidé s dlouholetými zkušenostmi.

I když nemusí příliš rozumět kódování či programování, musí vědět – podobně jako třeba projektový manažer – čím se která profese zabývá a jak zapadá do jeho tvorby. Cílem architekta v IT je pochopit situaci a zanalyzovat potřeby, na jejich základě navrhne funkční řešení. To následně představí, a je-li schváleno, předá jeho dílčí části příslušným pracovníkům. Jejich výtvory pak „kompletuje“ a kontroluje, dokud není architektura dokonalá.

UX a UI designér

Zejména pro velké hráče jsou obě profese nezbytné, neboť jim jednoduše pomáhají dělat web, aplikaci, e-shop… uživatelský přívětivější. Základní povědomí sice mají i programátoři, specialista na User Experience však dokáže říci, jak má být web rozvržen, aby se na něm návštěvník cítil dobře a ideálně udělal konverzi (třeba koupil produkt, vyplnil formulář atd.). UX designer tak připravuje produktová řešení s cílem dobrého uživatelského požitku.

Ten sice není pro návštěvníka na první pohled viditelný, jeho chování na webu však ovlivňuje zásadně. Oproti tomu právě UI designéra je vidět hned, neboť se zabývá návrhem jednotlivých prvků, animací, barev, ikonami apod., a má za cíl „naplnit vizi UX designéra“. User Interface designér je tak stejně důležitý jako UX a obě pozice částečně splývají. Jejich smysl je přitom stejný – docílit, aby maximum návštěvníků webu / aplikace provedlo konverzi.

Technický copywriter a technická podpora

Kódování sice rozumět nemusí, odborné znalosti mu však chybět nesmí, aby dokázal vytvořit technické materiály a podklady. Typicky se jedná o uživatelské příručky, návody a průmyslové dokumentace (například k obsluze stroje, softwaru apod.), v nichž de facto popisuje, jak s čím pracovat a proč. Technická podpora pak řeší tyto záležitosti nejčastěji po telefonu, případně přes email, anebo dojíždí za klienty na místo určení.

Analytik

Žádná společnost se při rozvoji neobejde bez zpracování dat, o což se mohou starat právě analytici, kteří je následně zpracují do potřebných přehledů, aby s nimi mohly pracovat další pozice. V informačních technologiích se uplatní jak datoví, tak obchodní a bezpečnostní analytici. Je to právě jejich práce, na jejímž základě se manažeři rozhodují a z níž vychází nová řešení a zavádění efektivnějších a úspornějších strategií.

Marketingový a SEO specialista

Dnešek je dobou onlinu, na což klade důraz stále více společností. Jenže dostat produkt nebo službu k vážným zájemcům nebývá při velké konkurenci snadné. Zasloužit se o to přitom mohou, mj. marketingoví specialisté, kteří k propagaci a oslovování využívají různých kanálů, a pak SEO specialisté, jejichž práce spočívá ve zviditelnění stránky ve vyhledávačích. Obě profese využívají řadu nástrojů, zkoumají a vyhodnocují, a spolupracují s tvůrci obsahu.

Scrum Master

I když někteří tuto pozici stále přehlíží, je zejména pro velké firmy značným přínosem, neboť dokáže „vytvořit most“ mezi jednotlivými profesemi a zrychlit tak předávání informací a tím i vytváření nových řešení. Díky tomu tým kupříkladu dokáže rychle a efektivně reagovat na změnu chování zákazníků, k čemuž využívá scrum master řady nástrojů, organizace času, povzbuzování, plánování a zavádění ochranných opatření.

Vypsané pozice bývají nejlépe placené, ačkoliv zdaleka nejde o všechny, které v IT nachází uplatnění. Mezi další patří kupříkladu růstový hacker (growth hacker), tester kvality, správce systémy, SAP konzultant nebo grafický designér, ale i řada dalších.

Číst další články na téma Práce