Motivace
02. srpna 2022 5 minut čtení

Programátor „v očích lidí“ a naopak aneb Pochopte jeden druhého

Komunikace je základ, bez něhož se neobejdete v žádné práci. Jenže některým dělá tak trochu problém porozumět ostatním, a stejně tak jim předávat myšlenky ve formě, jakou příjemce informace pochopí. A právě programátoři jsou tím až pověstní. Pokud totiž mají v hlavě jenom „kód“ a běžná socializace jim moc neříká, narazí dříve či později na komunikační bariéru s neznalými lidmi. Lze ji ovšem prolomit na obou stranách.

Vše vysvětlujte důkladně a nepředpokládejte

Hlavním kamenem úrazu jsou, řekněme, rozdílné vědomosti, které pak utváří způsob komunikace daného jedince. Takže co považuje programátor za samozřejmost, to může připadat například klientovi jako španělská vesnice. A pokud jim nedělá spojku třeba projektový manažer, musí si „ajťák“ uvědomit, že je někdy nutné více vysvětlovat a popisovat i bez užívání termínů, zatímco laik zase musí detailně popsat svou představu. V závěru totiž mohou mít stejné myšlenky, akorát je každý vykládá jinak.

Programátora nezatěžujte mimo jeho specializaci

Možná je dobré na začátek uvést, kdo vlastně ten programátor je. Spousta lidí si ho totiž představuje jako „toho přes počítače“ a automaticky předpokládá, že opraví problém s Wi-Fi, zprovozní tiskárnu, připojí promítačku k laptopu …no a spoustu dalšího. Ne, že by programátor takové věci neuměl, ale zřejmě ho v firmě nemáte proto, aby dělal technickou podporu. Tu přenechte jiným pracovníkům, programátor píše kód! A vězte, že neustálé žádosti o tyto „drobnosti“ dokáží časem vyvolávat frustraci a vytvářet nechtěný odstup.

TIP WANTED: podívejte se na aktuální nabídku prácev IT na Wanted

Nechte si poradit a naslouchejte druhému

Celkem často se stává, že když chce neznalý člověk něco vytvořit a ukáže na jiný projekt s tím, že to má vypadat stejně či alespoň podobně. S takovým požadavkem se dříve či později setkává každý programátor. Jenže nejenom, že je okopírování designu nelegální, ale zároveň to mnohdy ani není možné kvůli jinému kódu, šabloně webu a jejích vlastnostech. Výsledek tak v závěru nemusí být 100% a je proto někdy lepší udělat ústupek a nechat programátora, aby navrhl řešení, v němž bude vše funkční.

I zdánlivá maličkost může vyžadovat kus práce

V praxi k tomu dochází dnes a denně. Zadavatel chce provést „drobné úpravy“, třeba jen přesunout nějakou sekci webu či aplikace do jiné části, nebo změnit pravidlo, podle něhož se vypisují příspěvky v jednotlivých kategoriích. Jenže k tomu nestačí během 5 minut přetáhnout danou sekci myší – v závislosti na kódu si to může vyžádat i několikahodinové úpravy. Zejména, když web / aplikaci předělává někdo jiný než její tvůrce.

Programátor není úplný autista a asociál

I když je pravda, že má řada ajťáků „svůj svět“, neznamená to, že do běžného života nezapadají. Jasně, třeba nemají zájmy většiny lidí a sobotní večer raději stráví doděláváním práce, než aby zašli s kamarády na pivo …jen mají zkrátka jiné představy a priority. Vězte, že mezi podobně smýšlejícími lidmi se mohou projevovat jako komunikativní lidé, jejichž problémy jsou kolikrát stejné jako u všech ostatních. Chce to jen najít „správnou řeč“.

Ani jedna strana by neměla mít předsudky

Někdy je až s podivem, co si o sobě někteří lidé myslí – předsudky však de facto vždy vychází z neznalosti práce toho druhého. Že někdo nerozumí programování ještě neznamená, že nic neumí. Třeba pokud se věnuje psaní a tvorbě obsahu, může stejně tak ležet v textu celý den, jako programátor v kódu. Předsudky ale platí i v jiných směrech, třeba že co ajťák, to gamer (může být, ale nemusí …obvykle na to nemá čas), a naopak zase často platí, že když je někdo manažer / šéf, bere jen peníze a nic nedělá.

Buďte o krok napřed a všemu dejte čas

Tady je míč spíše na straně zadavatele – zejména, pokud programování nerozumí, neměl by stanovovat deadline pro dokončení projektu. Ano, každý chce alespoň orientačně vědět, kdy může být hotovo, je ale důležité brát v potaz, že napsání kvalitního kódu vyžaduje určitý čas (i na testování) a není proto možné dopředu říci „za 5 dní je hotovo“. Je tedy dobré počítat s nějakou rezervou, a pokud opravdu spěcháte, svěřit zakázku spíše firmě než jednotlivci, v níž si pracovníci rozdělí dílčí úkoly.

Odměna za práci musí být adekvátní, ale…

Zejména začátečníci se budou potýkat s ne úplně dobře placenými nabídkami, neboť řada „soukromníků“ upřednostňuje cenu před kvalitou a nechápe, proč by měla platit tolik. Nevidí, kolik času věnoval programátor sebevzdělávání se, kolik absolvoval kurzů, kolik jazyků ovládá… Na druhou stranu si mnozí junioři sebevědomě myslí, že si mohou říkat o sazby, na jaké dosahují seniorní pracovníci ve velkých firmách. A že to je více než nadsazený požadavek pak vypovídá i výsledná práce, která je u některých juniorů přinejlepším průměrná.

Číst další články na téma Motivace