Programování
03. srpna 2022 2 minuty čtení

Programátor VŠ nepotřebuje, stačí mu být dobrý

V dnešní době už se v podstatě jedná o prestižní práci, která láká stále více lidí bez ohledu na věk. Sice je lepší začít co nejdříve, v praxi ale mnoho lidí mění své životy a stávají programátory klidně ve 40 letech. Mnoho zaměstnavatelů, zejména pak těch přímo z oboru, už dávno pochopilo, že vysoká škola nezaručuje znalosti a už vůbec neukazuje, co člověk umí. „Ajťák“ se tak bez ní obejde, a za ušetřené roky může solidně vyrůst až na seniorní pozici.

Škola nenaučí i nepotřebné, zato potřebné moc ne

Z řady rozhovorů s programátory, vývojáři a jinými IT specialisty dlouhodobě vyplývá, že jim škola zase tolik nedala. Jak psát „správně kód“ se stejně učili sami, a i když to může znít podivně, programování se na mnohých VŠ zase tolik nevyučuje. Důraz je však kladen na jiné předměty – které je sice dobré umět – jenže kdo žije v kódu, pravděpodobně je nikdy nevyužije. Studenti VŠ si pak spíše stěžují, že je nastavené osnovy omezují.

TIP WANTED: podívejte se na aktuální nabídku prácev IT na Wanted

Ajťáci zájem o VŠ ztrácí, dávají přednost práci

Někdo objeví lásku k IT až na střední škole, jiný mnohem dříve …ale na VŠ ji rozvíjí stále méně. Mladí lidé se stále častěji spoléhají sami na sebe – a možná i na obrovský nedostatek specialistů – a učí se programovat svépomocí. Už během studií přitom navazují vztahy s IT firmami, jimž zhotovují alespoň jednodušší zakázky. A jak plyne čas a nabírají znalosti i zkušenosti, tak ještě před maturitou zjišťují, jaké mají možnosti.

Aniž by se snažili, projevují o ně firmy často zájem ještě dříve, než získají „papír“, a nabízí jim dobře placenou práci v oboru bez nutnosti hledání. Pro mnohé to je lákavější, než trávit dalších 5 let ve škole v nejistým výsledkem, a tak na (obvykle juniorní) pozici nastoupí. Už tou dobou si přitom vydělají více než je česká průměrná mzda, a během pár let mohou klidně svou odměnu zdvojnásobit. Motivace k návratu do školy pak pochopitelně zcela odezní.

O tom vypovídají i údaje zveřejněné ČSÚ, z nichž vyplývá, že doktorské / magisterské studium úspěšně absolvovalo téměř 90 tisíc pracovníků v oblasti ICT, a zhruba 27 000 jich získalo alespoň bakalářské studium. Zajímavější nicméně je, že přes 85 tisíc IT specialistů má pouze maturitu, což odpovídá 19,7% nárůstu mezi lety 2015 a 2019. V dnešní době už by přitom měl počet maturantů coby IT specialistů převyšovat vysokoškoláky.

Číst další články na téma Programování