Práce
30. října 2021 4 minuty čtení

Prestižní IT joby

Technologický průmysl vzkvétá, a proto je nejvyšší čas zjistit, jaké pracovní pozice v oboru vznikly a které z nich mají největší potenciál. Kteří odborníci jsou nejžádanější a kdo má dobré vyhlídky na vysoké mzdy?

Inženýr pro umělou inteligenci a strojové učení

Technologický průmysl přesouvá svou pozornost na nově vznikající oblast automatizace, a inženýři v oboru AI / machine learning jsou proto velmi žádaní. Z mnoha pohledů patří toto pracovní zaměření mezi nejlepší technologické práce v budoucnosti. Tito vývojáři učí technologie počítačově zpracovávat přirozený jazyk, vytvářet ekonomické předpovědi nebo třeba rozlišovat obrázky.

TIP: hledáte práci v IT? Podívejte se na Wanted

Datový vědec

Organizace každý den shromažďují stále větší počet údajů, a proto je klíčové zaměstnat odborníky v oblasti datové vědy. Data scientist v průběhu své pracovní doby sestavuje, čistí a prezentuje data, aby na jejich základě mohly organizace učinit fundovaná rozhodnutí. Počet pracovních míst pro datové vědce je obrovský a rostoucí poptávka nevykazuje žádné známky zpomalení.

Bezpečnostní analytik

Počítače a digitální informace zcela ovládly svět podnikání. Proto jsou analytici pro zabezpečení informací tolik potřební. Pracují v první linii – na ochraně informačních systémů před kybernetickými hrozbami. Bezpečnostní analytik je nezbytný zejména pro ochranu uživatelských dat a citlivých informací o společnosti. Zajišťuje, že jsou data v bezpečí a že jsou nasazeny účinné ochranné systémy.

Softwarový inženýr

Softwarové inženýrství je považováno za jednu z nejvšestrannějších technologických oblastí. S prací softwarových inženýrů se každý dostává do kontaktu dennodenně. Aplikace na mobilním telefonu, internetový prohlížeč… téměř každý průmysl na světě spoléhá na nějaký druh softwaru. To mimo jiné znamená, že pozice softwarového inženýra na atraktivitě a vážnosti hned tak neztratí.

Výzkumný vědec

Výzkumník v oblasti výpočetních technologií je jednou z nejlukrativnějších a nejuznávanějších pracovních rolí v IT. Tato pozice stojí v popředí všech technologických inovací. Zkoumá a objevuje nové způsoby, jak překonávat hranice možností s pomocí počítačových technologií.

Datový analytik

Dnešnímu světu bezesporu vládnou data. Jsou stále důležitější, a proto vznikají pracovní pozice, které se jim věnují z různých hledisek. Jednou z takových úloh se zabývá datový analytik. Analytici dat musí být schopni interpretovat svá data, také zajišťují jejich přesnost a hledají nejlepší způsoby, jak je použít.

Správce IT

IT manažeři se soustředí na oblast informačních technologií společností. Plánují a koordinují vše, co dělá IT oddělení. Pátrají po způsobech, jak zlepšit veškeré IT systémy, a mají obvykle na starosti vysoce kvalifikovaný tech tým.

Databázový administrátor

Databázový administrátor pracuje s velkým množstvím digitálních informací a pomáhá klientům tato data spravovat. Udržuje databáze a zajišťuje, aby počítačové systémy fungovaly efektivně.

Webový vývojář

Web developer pomocí programovacích jazyků a různých frameworků tvoří a udržuje webové stránky nebo aplikace. Konec internetu není v dohlednu, takže potřeba kvalifikovaných vývojářů bude i v blízké budoucnosti nadále vzrůstat.

Hardwarový inženýr

Inženýři navrhují, sestavují a opravují fyzické obvody, bez kterých by počítače nemohly fungovat. Software by nemohl existovat bez hardwaru, na kterém běží, a ten by nebyl nic bez hardwarových odborníků. Specialisté na hardware jsou žádaní odborníci; jde o dobře placenou pozici, která podporuje vlastní iniciativu – proto je pro mnohé experty atraktivní.

Analytik počítačových systémů

Technologie se rychle mění, a proto je systémový analytik nezbytný pro každou velkou společnost. Systémový analytik analyzuje počítačové systémy společnosti a provádí jejich aktualizace, aby se zlepšovalo jejich využívání.

DevOps inženýr

Inženýři přes Development a (IT) Operations primárně pracují na vývoji softwaru, dohlížejí na releasy kódu a mají na starost to, aby šlo všechno hladce a podle plánu. Jejich úkolem je odhalovat místa, kde je software neefektivní. Monitorují software, řeší problémy, a když je třeba, upravují konfigurace. Velkou výhodou je, že většina technologických společností povoluje inženýrům v oboru DevOps práci na dálku.

Tento výčet aktuálně poptávaných pozic v technologiích samozřejmě není úplný. Žijeme v době častých změn, kdy se velké množství pracovních pozic ruší kvůli automatizaci a ostatní mění svůj charakter. Nikdy není pozdě přemýšlet o změně kariéry a obrátit svůj zájem směrem k technologiím. Stačí si vybrat směr, který vás láká, a pak se jím vydat.

Číst další články na téma Práce