Motivace
01. listopadu 2021 4 minuty čtení

Proč je lepší pracovat ve start-upu než v korporátu?

Každá společnost má něco; jedna pracovníkům nabízí možnost seberealizace v novém projektu, jiná zase stále místo a pravidelnou mzdu díky dlouhé tradici. Jenomže ne všichni vidí svou budoucnost v korporátu, kde na povýšení musí čekat i několik let. Stále více lidí proto hledá práci ve start-upu, aby se svým úsilím přímo podíleli na jeho posouvání vpřed. Znamená to nejen možnosti, ale také lepší ohodnocení a uznání.

Ve start-upu musíte musíte být flexibilní

Zatímco v korporátu dělá většina řadových zaměstnanců rutinní činnosti, práce ve start-upu je přesný opak. Jasně, neplatí to ve 100 % případů, třeba takový operátor callcentra bude nejspíše vyřizovat hovory po celou pracovní dobu – ale stejně tak může být jedním z klíčových pracovníků, kteří se podílí na zlepšování služeb na základě feedbacku od zákazníků. A možná nebude jenom zvedat telefony a psát e-maily, ale také psát firemní blog, spravovat sociální sítě, odpovídat na komentáře…

Totéž platí pro vedoucí pozice, jejichž specializace bývá pouhým zlomkem práce ve start-upu, jakou musí zastat. V důsledku správného cash-flow se možná rozhodli, že si budou sami dělat účetnictví, nebo se podělí o práci „chybějícího kolegy“. A klidně se může stát, že bude ve stejné pozici, kdy vám domluvenou práci začnou prolínat jiné projekty, které se staly prioritou při rozvoji start-upu.

Kreativita je vítána a nic není nemožné

Jako řadový zaměstnanec ve velké firmě obvykle moc vidět nejste – a ani být nemáte. Manažerům vyhovuje, když děláte svěřené, obvykle rutinní činnosti, a nevybočujete z nastaveného směru. Na jednu stranu se moc nepředřete, ale někomu může časem scházet, že vlastně nepřispívá ničím „větším“. Ve start-upu se zná každý s každým a bez ohledu na pracovní zařazení přináší zajímavé nápady, které rovnou probírá s vedoucími …bez čekání, bez jakýchkoliv překážek.

Management je blíže „řadovým“ pracovníkům

Start-up je místo, kde si obvykle všichni tykají bez ohledu na své postavení a pracují spolu jako rovnocenní kolegové. Střední a management první linie prakticky neexistuje a vedení tvoří jen několik klíčových lidí, kteří vědí o všem, ale zároveň své postavení nedávají ostatním najevo. Nastavená hierarchie tak mívá význam spíše navenek, aby docházelo ke kontaktování těch správných lidí, co řeší například obchodní spolupráci nebo technickou stránku projektu.

Zodpovědnost je větší, ale vyplatí se

V návaznosti na chybějící management dochází k rozložení odpovědnosti mezi běžné zaměstnance. Kvalita jejich práce tak přímo ovlivní výsledky, a dojde-li k nějakému problému, musí ho většinou vyřešit sami. Jasně, k dispozici jsou kolegové, ale ti mají obvykle své práce dost. Ve start-upu jednoduše musíte zodpovědnost převzít, abyste do projektu dávali všechno – a čím více to bude, tím lepší bude odměna.

Dostane se vám uznání nejen u kolegů

Když pracujete pro korporát jako člen mnohačlenného týmu, zkrátka děláte, co musíte. Třeba se půl roku podílíte na mobilní aplikaci, s níž potom firma prorazí na světovém trhu. Úspěch samozřejmě připadá jí a zmíněni jsou obvykle jen nejvyšší manažeři, i když byla vaše činnost klíčová.

A uznání od vedoucích se dostává málokdy s tím, že přeci děláte svoji práci, a jako reference by projekt také sloužil lépe, kdyby o vás byla veřejná zmínka. Ve start-upu vám zásluhy za úspěch neberou a správným rozhodnutím si získáte respekt u kolegů ve firmě i oboru.

Odměna přichází rychleji a zaslouženě

Zůstávat roky na jednom místě a dělat svou práci nejlépe, jak umíte, se může časem skutečně vyplatit. V korporátech to po 20 – 30 letech dotáhnete i na vyššího vedoucího a peníze budou slušné, jenže stále nastavené nějakou tabulkou. Firmě většinou vyhovuje, když zaměstnanci dává každý měsíc stejně a nemusí „pustit nic navíc“. Je to přesný opak oproti start-upu, kde pracovníkům odměna za dobře odváděnou práci progresivně roste. Je to přeci fér, když do projektu vkládají kus sebe.

 

Zdroje

Číst další články na téma Motivace