Zábava
17. června 2020 4 minuty čtení

Programujete? Váš hardware si zaslouží upgrade

Chystáte se naprogramovat další slibnou aplikaci nebo předvést světu herní fenomén, ale váš hardware není úplně ve formě?

Nemusí to být tak velký problém, jak si zpočátku možná myslíte. Upgrade počítačových součástí je jednoduchý a bezbolestný proces – jestliže přesně víte, co je třeba vyměnit.

Jaký hardware potřebují programátoři? Vaše specifické potřeby se budou lišit v závislosti na tom, jaký operační systém a programovací jazyk používáte. Ale obecně se dá začít s hardwarem, jehož specifikaci dohledáte v kurzech programování. Studenti, kteří začínají s programováním, obvykle v učebních materiálech mají stanovené požadavky na minimální hardwarové vybavení.

Většina pořadatelů programovacích kurzů zmiňuje zhruba následující konfiguraci:

  • procesor Intel i5 (i7 doporučeno),
  • 8 GB RAM (16 GB doporučeno),
  • rozlišení displeje 1 920 × 1 080.

To vám poslouží pro představu, co zrovna potřebujete upgradovat. Některé hardwarové komponenty jsou absolutní nutností – patří mezi ně například USB pro přenos dat a HDMI pro připojení dalších zobrazovacích zařízení. Co je ale nejdůležitější a co byste měli upgradovat jako první?

1. Nastavení monitoru

Tato hardwarová komponenta vám zlepší nebo zkomplikuje váš kódovací prožitek. Zajímá vás, proč se na kurzech doporučuje zobrazení 1 920 × 1 080? Vyšší rozlišení nabízí větší prostor pro prohlížení mnoha programů a aplikací současně.

Nákup lepšího monitoru pro stolní PC je hračka, ale upgrade displeje na notebooku není většinou možný. Řešení je jednoduché. Zkuste pomocí HDMI a USB-C portů připojit externí monitor (nebo dokonce dva). Snadno můžete přepínat mezi kódem a spuštěným programem, aniž byste museli neustále držet Alt + Tab.

2. Pevný disk / SSD

SSD přináší vyšší rychlost než klasický rotační disk, což je pro programátory zásadní. Rychlé spuštění systému a načítání dat jsou klíčové. Instalace SSD přinese menší prostoje při čekání na nekonečné aktualizace a restartování systému Windows.

Jednotky SSD se snadno instalují, což platí i pro notebooky. K vyjmutí staré jednotky obvykle stačí jeden šroubek. Zároveň nezapomeňte přidat levnější sekundární jednotku pevného disku (HDD) pro ukládání souborů, ke kterým není třeba okamžitě přistupovat.

Další možnost představuje virtualizace jiných operačních systémů – k tomu je však nezbytný rychlý procesor a velké množství paměti RAM.

Také cloudové úložiště může zmírnit váš problém do té míry, dokud máte spolehlivý rychlý internet a hardware, který je schopný rychle přenášet soubory. Slibná je také technologie Intel Optane, která kombinuje SSD technologii a vysokorychlostní 3D Xpoint technologii. Výsledek této kombinace se přitom vejde do jednostranného M.2 2280 form factoru. 

3. RAM

Nyní se dostáváme k nejzřejmějšímu (a nejužitečnějšímu) upgradu.

Kódování vyžaduje spoustu paměti, protože vaše programy při kompilaci využijí všechny dostupné megabajty. Počítač se vám při práci zpožďuje, zasekává a shazuje systém? Nejrychlejší a nejsnadnější řešení je přikoupit další RAM.

Šestnáct GB je spodním limitem pro jakékoliv pokročilé uživatelské aplikace, ale pokud vaše základní deska zvládne 32 GB, doporučuje se upgradovat na 32 GB.

4. Procesor

V IT všechno souvisí se vším a obvykle platí, že upgrade hardwaru by měl probíhat systematicky. S vyšší RAM by měl přijít také rychlejší procesor.

Starší procesory mají obtíže s kompilací programů nebo při využívání aplikací pro úpravu videa a obrázků. Majitelé notebooků v tomto případě přijdou zkrátka. Pokud máte notebook starší než tři roky, nemusí být koupě nového stroje špatný nápad.

Když upgradujete procesor stolního počítače nebo si kupujete nový notebook a nechce se vám investovat do nejnovější i7 od Intelu, sáhněte po Ryzenu od AMD.

5. Grafická karta

Mít výkonnou GPU potřebují zejména ti, kdo pracují s náročnými grafickými aplikacemi. Na trhu jsou notebooky, které jsou vybavené desktopovými grafikami, a existuje i varianta externí GPU, která je stále běžnější a lze ji bez problémů připojit. Sice snižuje mobilitu zařízení, ale připojením k externí grafické kartě získáte pokročilý výkon pro kódování graficky náročnějších programů. Poslední RTX od Nvidie by vám měla stačit.

Nevyhazujte staré komponenty!

Po provedení upgradu vás pravděpodobně napadlo, co si počnete se starým hardwarem. Kdo by chtěl starou, smutnou 4GB RAMku?

Vy!

Leckdy budete muset otestovat své programy na starších technologiích – proto si nechte komponenty při ruce. Ne každý uživatel má špičkový stroj s nejmodernějšími parametry, a vaším cílem přece jen je, aby vaše programy fungovaly na hardwaru běžných uživatelů.

Číst další články na téma Zábava