Motivace
22. června 2020 3 minuty čtení

V čem se liší práce ve start-upu od zaměstnání v korporátu?

Největší rozdíl, který zaměstnanci pocítí, když přejdou z tradičního korporátu do start-upu, je rychlost, jakou se věci mění. Ve velké korporaci můžete dlouhé roky pracovat na stále stejných úkolech. Kdežto ve start-upu se vaše náplň práce vyvíjí a často mění. Během půl roku vás mohou přivolat k projektu, ve kterém budete dělat něco naprosto odlišného od pozice, na kterou jste byli přijati. Ale s tím je třeba ve start-upu počítat.

Pracovní role ve start-upu

Typ práce se mění v závislosti na tom, čemu zrovna společnost čelí a jaké úlohy je potřeba zpracovat. Dá se říci, že čím menší start-up je, tím více rolí musí zaměstnanci vykonávat nebo se naučit. Ve start-upech nad 40 lidí je naopak naděje, že se budete držet své definované pracovní role.

Identifikování a řešení problémů zaměstnance pochopitelně posouvá kariérně – zlepšuje své schopnosti a zkouší nevšední přístupy. Ve start-upu budete moci více experimentovat. Někdy bude třeba zaskočit za kolegu na dlouhodobém projektu, posílit tým. Start-up otevírá příležitost naučit se něco nového nebo se zdokonalit v oboru, který je vám blízký. Minimálně tak dlouho, dokud budete stíhat plnit své vlastní pracovní úkoly.

V korporátní firmě je význačná pozice manažera. Po očku sleduje zaměstnance i to, jestli zvládají stanovené pracovní povinnosti. Zaučuje příchozí a má na starosti své podřízené. V malém start-upu bude manažer pravděpodobně příliš zaměstnán svými pracovními projekty, než aby na vás dohlížel. S tím se pojí jistá autonomie – budete se muset naučit, jak si organizovat svůj čas a práci. To obnáší nastavování a hlídání lhůt, mnoho googlení a v neposlední řadě musíte umět požádat o radu, když ji potřebujete.

Vývoj a prodej jsou zásadní

Zjednodušeně řečeno buď produkt vytváříte, nebo jej prodáváte. Proto není u menších společností potřeba interních oddělení jako personální nebo účetní oddělení. Rozdělováním úkolů nebo účetnictvím se mohou zabývat vybraní lidé v rámci svých běžných povinností. Vývoj a prodej produktu jsou nejdůležitější činnosti ve start-upu. Záleží hlavně na vašich schopnostech a velikosti společnosti, ale dost možná se budete podílet na obojím.

Jak ovlivní start-up vaši kariéru?

Rychlé start-upové tempo může být velkým přínosem pro všechny zaměstnance. Získávají příležitosti učit se širokou škálu nových (přenositelných) dovedností. A uchazeč o zaměstnání, který má zkušenost s tím, jak se vyrábí a prodává zboží, bude mít rozhodně vyšší šanci uspět při pohovoru. Schopnost hlubšího porozumění i kreativita se oceňují v mnoha pracovních pozicích napříč různými odvětvími.

Vše v jednom

V každém podniku se setkáte se zákazníky, produktem, daty, organizačními postupy a výzvami. Člověk vychovaný start-upem se navíc naučil, jak všechny zmíněné oblasti fungují a jak spolu souvisí – a je připraven aplikovat tyto znalosti kdekoliv jinde.

Číst další články na téma Motivace