Motivace
20. dubna 2020 3 minuty čtení

Pozor na sociální sítě – mohou odradit náboráře

Pokud zrovna hledáte zaměstnání, pravděpodobně víte, že z vašeho profilu na sociálních sítích nesmí čišet diskriminační aktivity a hejty. V opačném případě máváte svému potenciálnímu zaměstnavateli červeným hadrem před očima. Už je běžnou praxí, že si vás náborář důkladně proklepne online, jen co vidí vaše jméno v životopise. To, jak se prezentujete na sociálních sítích, může být pro někoho i důvod, proč vás ani nepozve na pohovor.

Každému je jasné, že není vhodné ještě za čerstva zveřejňovat fotky z každé párty. Nad takovými fotografiemi se dnes pozastaví a přinejmenším zamračí nejen náboráři. Dávat na svém profilu na odiv livestream z drogového dýchánku taky napadne jen málokoho. Ale kterých chyb se na svých profilech dopouštíme, přestože jsme zcela střízliví? Čeho si náboráři všimnou na první pohled?

Nadávky a vulgarity

Potrpíte si na peprné výrazy? Náboráři zařadí zpátečku, když na vašem profilu narazí na profánní jazyk nebo nadávky. Vulgarismy vám zničí kariéru spíše než stará dobrá zásoba pivních sudů na profilové fotce. Je dobré dávat si pozor na to, co říkáte, protože v opačném případě riskujete ztrátu nabídky práce.

Selfie

Není rok 2009 a existuje únosná hranice počtu selfie fotek. Pokud máte nutkání neustále si fotit a postovat vlastní obličej s pestrou škálou výrazů, je to dost možná důvod, proč si nemůžete najít práci. Moc selfie fotek škodí. Z pohledu náborářů může taková záplava selfíček vypovídat o tom, že jste sebestředný a netýmový hráč. Nehledě na to, jak skvěle dnes (zítra či pozítří) vypadáte, udržte své selfie snímky výhradně v galerii svého telefonu.

Retweetování

Myslíte, že retweetovat influencery a jejich zprávy vám přinese plusové body? Ale náboráři do vás vidí a nemají rádi, když lidé repostují přemíru fotek a videí na sociálních sítích. Přijďte s něčím svým a originálním.

Osobní názory

Když už přijdete s něčím novým a originálním, tak také musíte opatrně. Vyjadřovat své názory je hodně riskantní – a nejde jen o případné neshody s příbuznými a přáteli. Je skvělé, pokud se cítíte silní v některých tématech, ale pokud jste nabyli dojmu, že váš názor je ten jediný správný, brzy narazíte. Pokud zrovna vedoucí náboráři zastávají opačné postoje než vy, nic vám už nepomůže. I když vaše přesvědčení nemusí ovlivnit vaše pracovní výkony, velká část zaměstnavatelů nechce slyšet o politických názorech, které jejich zaměstnanci vyjadřují na sociálních sítích. Kamenem úrazu jsou obzvláště ty názory, které se neshodují s jejich pohledem na svět.

Dejte si také pozor na citlivá témata, která rozdělují společnost. Je fajn mít názor, je skvělé mít prostor, kde jej můžete vyřknout, ale mějte na paměti, že je to vždy dvousečné.

 

Číst další články na téma Motivace